Hipnoz, telkin yoluyla diğer bir kişinin bilinç ve farkındalık, vücut, hisler, duygular, düşünceler, hafıza veya davranışlarında değişiklik elde etmek üzere tasarlanmış veya bu sonucu ortaya çıkaran işlemdir.

Cinsel problemlerde hipnoterapinin çeşitli avantajları vardır. Cinsel hipnoterapi de eşin terapiye katılma zorunluluğu yoktur. Kişi tek başına cinsel hipnoterapi yöntemi ile cinsel problemlerinden kurtulabilir. Cinsel problemler ya fiziksel ya psikolojik kaynaklıdırlar. Fiziksel kaynaklı problemler yapılan üroloji muayenelerinde ortaya çıkabilmektedir. Cinsel problemlerde etken büyük oranda psikolojiktir. Psikolojik kaynaklı problemlerde hipnoz iyi bir alternatif tıp yöntemidir. Cinsel hipnoterapi sırasında; cinselliğin tabu olarak öğretilmesinden kaynaklı problemler ya da geçmişte yaşadığı bir taciz olayından etkilenmesi gibi problemler çözülebilir.Cinsel hipnoterapi ile kişinin yeterlilik duygusu, kendine güveni telkin yoluyla aşılanabilir.

Cinsel hipnoterapi ile iktidarsızlık, erken boşalma, vajinismus, cinsel isteksizlik gibi problemlerin kaynağının bulunup çözümlenmesi mümkündür.